مکرر مطمئن اختراع بیماری خودکار اخبار پزشکی

مکرر: مطمئن اختراع بیماری خودکار اخبار پزشکی

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی سكوت حرف ناگفته دارد

«در میان تصویر هاى انقلاب اسلامى، من این تصویر را بسیار دوست دارم. موج عظیم مردم در حالی که بدون هیچ گونه پلاکاردى سکوت کرده اند، صداى دلنشینى را بر جان بیننده

سكوت حرف ناگفته دارد

سكوت حرف ناگفته دارد

عبارات مهم : تصویر

«در میان تصویر هاى انقلاب اسلامى، من این تصویر را بسیار دوست دارم. موج عظیم مردم در حالی که بدون هیچ گونه پلاکاردى سکوت کرده اند، صداى دلنشینى را بر جان بیننده حاکم مى کند. مردمى که آماده اند، آمده اند و بر احساسات خویش مسلطند و در وقت مناسب آنچنان که باید عمل مى کنند.

سكوت حرف ناگفته دارد

اگر در جاى مناسب خود باشد، سکوت بلندترین فریاد است.» این سطور در فروردین امسال در پیج اینستاگرام آیت ا… سیدحسن خمینی زیر تصویر صحبت امام خمینی در حضور بیشمار مردم نقش بست. یادگار آرام امام خمینی(ره) میل به زیادی به زیاد سخن گفتن ندارد و ترجیح می دهد هر زمانی که مورد نیاز بود لب به سخن بگشاید ولی آن وقت که سخن می گوید آنچه بیان شد، حجت است و نمی توان تردیدی در آن داشت آیا که او بدون اندیشه لب به سخن نمی گشاید و در پشت جملات او تدبیری نهفته است.

اگر به صحبت های یادگار امام توجه شود، بیش از همه درموضوعات اخلاقی سخن بر زبان آورده است و جامعه را به سمت رفتاری هدایت می کند که در اسلام به آن تاکید شده است است که از آن جمله می توان به مدارا با رقیب، صبوری در برابر مخالف و… اشاره کرد. یادگار امام اخیرا با تاکید بر اینکه هرچقدر نقاط وحدت را در جامعه زیاد کنیم هویت ملی مردم تقویت شده است هست، تصریح کرد: «یکی از نمادهای وحدت و هویت ملی امام است و بنابراین، همه باید تلاش کنیم همان طور که ایشان نماد و هویت دیروز و امروز جامعه ما هست، شخصیت ایشان نماد فردای جامعه ما هم باشد؛ امری که با توجه به اندیشه امام در خصوص تأثیر وقت و مکان در اجتهاد و بعد پویایی فقه امکان پذیر است.»

«در میان تصویر هاى انقلاب اسلامى، من این تصویر را بسیار دوست دارم. موج عظیم مردم در حالی که بدون هیچ گونه پلاکاردى سکوت کرده اند، صداى دلنشینى را بر جان بیننده

رفتاری به تاسی از پدر

البته آیت ا… سیدحسن خمینی از پدر آموخته که در چه شرایطی سخن بگوید و در چه زمانی سکوت کند. حاج احمدآقای خمینی در خاطراتش نوشته است: «با اجازه امام، تصمیم معظم له، مبنی بر سفر به کویت، به دوستان نزدیکمان در نجف گفته شد. بلافاصله دو دعوت نامه جهت من و امام به وسیله یکی از دوستانمان در کویت تهیه شد. درست یادم است اهل بیت را جمع کردند و گفتند هیچ ناراحت نباشید که هیچ نمی شود.

آخر نمی شود ساکت بود. جواب خدا و مردم را چه می دهید. عمده وظیفه هست، نمی شود از زیر بار وظیفه شانه خالی کرد. ایشان گفتند: اینکه هیچ، اگر می گفتند یک روز ساکت باش و اینجا زندگی کن و من می دانستم سکوت یک روز مضر هست، محال بود، قبول کنم و باز از این قبیل بسیار.»

سكوت حرف ناگفته دارد

چه زمانی سکوت جایز نیست

آیت ا… سیدحسن خمینی در بسیاری موارد سکوت را جایز نمی داند و این وارد را به صراحت اعلام می کند مانند اول دی ماه امسال که یادگار امام با تاکید بر این که کسانی که سرمایه های یک ملت را با دیده تحقیر یا توهین از بین می برند، بن مایه های آن جامعه را نابود می کنند، افزود: «کسانی که در قبال این مسأله سکوت کنند هم متهم هستند.»

وی افزود: «مولانا غزلی قشنگ دارد که این «دهان بندی» را به خوبی توصیف می کند؛ اینکه ما در برابر هجمه به یک شخصیت بزرگ دهان بندی و سکوت کنیم، چیزی از ارزش او نمی کاهد، بلکه جامعه را دچار چنان خسرانی می کند که چندی بعد از آن، شما با یک ملت بی هویت روبه رو هستید: «چه دانم های بسیار است لیکن من نمی دانم/که خوردم از دهان بندی در آن دریا کفی افیون». کسانی که قدر بزرگان را می دانند اگر پاسدار حرمت پیشینیان نشوند نتیجه همین می شود که مولانا می گوید و در نتیجه «زند موجی بر آن کشتی که تخته تخته بشکافد/ به هر تخته فروریزد به گردش های گوناگون».

«در میان تصویر هاى انقلاب اسلامى، من این تصویر را بسیار دوست دارم. موج عظیم مردم در حالی که بدون هیچ گونه پلاکاردى سکوت کرده اند، صداى دلنشینى را بر جان بیننده

آیت ا… سیدحسن خمینی بار دیگر در اول آبان امسال به مورد دیگری اشاره کرد که سکوت در آن جایز نیست: «دین زیاد از آنکه وابسته به شریعت رفتاری داشته باشد ریشه در عزم راسخ و اعتقاد دارد؛ کسی که حق مردم را ضایع می کند و در برابر حق کشی سکوت می کند دین دار نیست؛ ولو آنکه جای صد مُهر روی پیشانی داشته باشد. بنابراین هم باید به ظواهر دین تن داد و نسبت به عفاف و حجاب توجه داشت و هم نسبت به رفتارهای ظالمانه حساسیت و توجه نشان داد.» در تابستان 94 هم یادگار گرامی امام خمینی با تأکید بر اینکه امروز در دنیا اسلام هیچ راهی جز به میدان آمدن عقلای طوایف و پرداخت هزینه در راه بیان عقیده درست وجود ندارد، تصریح کرد: «عقلا نباید از تکفیری ها و تندروها بترسند، گرچه بیان حرف حق هزینه دارد و سیدالشهدا(ع) مظهر پرداخت این هزینه است.»

آنجا که سکوت کرد

سكوت حرف ناگفته دارد

یادگار امام در چند مورد سکوت را بر سخن گفتن ترجیح می دهد. نخست آن زمانی که می داند بیانات و تصویر العمل هایی او به بعضی مباحث باعث بر هم ریختن آرامش جامعه و فضاسازی دلواپسان می شود مانند آن روز که صلاحیتش جهت شرکت در انتخابات مجلس خبرگان احراز نشد و مورد دیگر زمانی است که می داند وقت طرح بعضی پرسشها نیست و یا سخن جدیدی جهت طرح نداشته باشد.

سکوت نکرده ام

یادگار امام اخیرا در پاسخ به پرسش خبرنگاری مبنی بر اینکه علت سکوت شما چیست، گفت: سکوت نکرده ام، بلکه روش همیشگی را دارم و اگر بیان موضوعی را مورد نیاز بدانم یک لحظه در سخن گفتن تردید نمی کنم؛ ولی گاهی سخن گفتن زیاد از حد سودی ندارد. وی توصیه کرد: مخاطب را بشناسید و آن را گم نکنید، آیا که سرمایه یک رسانه مخاطب مستقیم آن است و لذا جهت به دست آوردن دل کسی که یکبار شما را می خواند مخاطب مهم را نرنجانید و کاری نکنید که آنان دچار سردرگمی شوند.

آرمان/ مطهره شفیعی

واژه های کلیدی: تصویر | مخاطب | امام خمینی | سیدحسن خمینی | اخبار سیاسی و اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs